עושים סדר: מהי דרגת נכות יציבה?

נכות מוגדרת כמצב רפואי או נפשי, מולד או נרכש, הגורם למגבלה משמעותית ביכולת תפקודו של אדם. מצב של נכות יכול להשפיע על תחומי חיים שונים, כולל: תנועה, תפקוד קוגניטיבי או תקשורת.

מצבי נכות יכולים להיגרם כתוצאה ממגוון גורמים, למשל:

 • מחלות שונות, כולל: מחלות כרוניות או פגיעה עצבית. 
 • תאונות מסוגים שונים, כגון: תאונות דרכים, תאונות עבודה או תאונות ביתיות.
 • פגיעות נפשיות, למשל: הפרעות נפשיות או טראומה נפשית, שנגרמו לאורך זמן או כתוצאה מאירוע מסוים.


קיומה של נכות יכול להשפיע על שגרת חייו של האדם הנכה במגוון דרכים, כולל:

 • פגיעה ביכולת העבודה – נכים רבים מתקשים לעבוד ועל כן, עשויים להיות זכאים לקצבת נכות.
 • פגיעה ביכולת התפקוד היומיומי – נכים רבים זקוקים לעזרה בביצוע פעולות יומיומיות, כמו:  לבוש, אכילה ורחצה. 
 • פגיעה ביכולת להשתלב בחברה – נכים רבים מתקשים להשתתף בפעילויות חברתיות, כולל: לימודים, תעסוקה או חיי משפחה.

 


מהי דרגת נכות יציבה?

נכות כללית יציבה נקבעת על בסיס ליקוי רפואי או פגיעה נפשית, שגורמים למגבלה משמעותית ביכולת תפקודו של האדם. דרגת נכות יציבה היא דרגת נכות שנקבעת על ידי הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי לצמיתות. 

דרגת אי כושר בשונה מדרגת נכות יציבה –

קביעת דרגת אי כושר יציבה הוא תהליך מורכב, הכולל בדיקה רפואית של האדם החולה, הערכה מקצועית של תפקודו ובחינת מדוקדקת של מסמכים רפואיים. על בסיס נתונים אלו, מקבלת הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי בהתבסס על קביעת עובד סוציאלי החלטה לגבי שיעור דרגת אי הכושר, בהתאם לקריטריונים שנקבעו בחוק הביטוח הלאומי.

 


קצבה יציבה בגין נכות כללית יציבה

קצבה יציבה היא קצבה שניתנת למבוטחים, שנקבעה להם דרגת נכות יציבה ודרגת אי כושר צמיתה על ידי הוועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי. 

מטרת קצבה יציבה היא לסייע למבוטחים להתפרנס ולשפר את איכות חייהם. גובהה משתנה בהתאם לדרגת הנכות ונע בטווח שבין 2,345 שקלים לחודש ובין 4,291 שקלים לחודש. יש ארבע דרגות של מצב  אי-כושר עבודה שמזכות, בהתאם, בשיעורי קצבה שונים:

 1. 60% קצבה.
 2. 65% קצבה.
 3. 74% קצבה.
 4. 100% קצבה.

 


בקשה לקצבה יציבה מגישים בליווי עורך דין מוסמך

יש כמה יתרונות בהגשת בקשה לקצבת נכות יציבה יחד עם עורך דין מומחה:

 • עורך הדין מחזיק בידע ובניסיון בתחום הביטוח הלאומי. הוא יסביר לכם את זכויותיכם ויסייע לכם להכין את בקשתכם בצורה מקצועית.
 • עורך הדין שלכם ייצג אתכם בפני הועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי. הוא יציג את המקרה שלכם  ויגן על האינטרסים שלכם בצורה הטובה ביותר.
 • עורך דין מוסמך יכול לסייע גם במקרה של שהתביעה שלכם תדחה. רק עו"ד יכול לייצג אותכם במסגרת בית הדין לעבודה ולהילחם על הזכויות שלכם. 

משרד עו"ד ראובן צירלסון הוא משרד בוטיק, המתמחה בתחומי הביטוח הלאומי, הנזיקין והרשלנות הרפואית. אנו מקפידים לעבוד עם מיטב המומחים ומציעים ללקוחותינו סיוע וליווי לכל אורך ההליך. אנו מקפידים מקצועיות, שקיפות, הגינות ודיסקרטיות. אנחנו נלחמים על זכויותיו של כל לקוח, עד להשגת התוצאה הרצויה. 

אם אתם גם אתם זקוקים לשירות משפטי מקצועי ואמין בנושא נכות כללית יציבה, הגעתם ליעד הנכון. לשאלות ולפרטים נוספים, הנכם מוזמנים לפנות אלינו למספר הטלפון: 052-2123508 או לכתובת המייל: rots.law@gmail.com ונשמח לעמוד לשירותכם.

מאמרים נוספים
שעשויים לעניין אותך:

-מילוי פרטים-

יעוץ ללא עלות!