קביעת אחוזי נכות: ביטוח לאומי

אחוזי נכות רפואית מגדירים את גובה הקצבה להם זכאים אזרחי ישראלים, שהוכרו כנפגעי תאונה, מחלה.

מלבד ההכרה בקושי, נשאלת השאלה מה נותנים אחוזי נכות לחולה בפועל. אם כן, הם  קובעים את זכאותם לקבלת קצבה ואפיקי סיוע שונים מהביטוח הלאומי, לרבות קצבת נכות כללית וזכאות לשיקום.

המאמר הנוכחי ידון בחישוב אחוזי נכות בביטוח הלאומי ובהכנה לוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי, שקובעת אותם. 

 

איך נקבעים אחוזי נכות בביטוח הלאומי? 

שאלה נפוצה למדי היא: מי קובע אחוזי נכות לחולים? אם כן, אחוזי נכות רפואית נקבעים בהחלטת הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח הלאומי.

אחוזי הנכות מכמתים את הפגיעה בתפקודו השוטף של התובע, כתלות במצבים שבגינם הגיש את התביעה. אחוזי נכות רפואית נקבעים על פי רשימת המבחנים הרפואיים המוסכמים בתקנות המוסד לביטוח לאומי. לפיה, מוגדרים לכל מצב של ליקוי רפואי אחוזי נכות, שלוקחים חברי הוועדה בחשבון. 

אם כך, איך מחשבים אחוזי נכות בביטוח לאומי? 

לכל בעיה רפואית יש טווח של אחוזי נכות, שיכולים חברי הוועדה לתת בגינה. למשל: עבור מחלה כמו פיברומיאלגיה ניתן אחוז נכות מירבי, של עד 40%.  לחברי הוועדה יש אפשרות לקבוע את חומרת הפגיעה, בהתאם למסמכים הרפואיים שיציג המבוטח בוועדה, ולקבוע בין שיעור נכות בין 0% ל-40%. 

יש לציין, שאם הגיש התובע תביעת נכות כללית בגין מספר ליקויים רפואיים, אחוזי הנכות אינם נסכמים אלא מחושבים לפי שיטה סדורה: אחוז הנכות הכולל נקבע לפי חישוב משוקלל של אחוזי הנכות הרפואיים. 

המוסד לביטוח לאומי קובע את אחוזי הנכות לצורך מתן סיוע ותמיכה כספית לאנשים המתמודדים עם מוגבלות. בעשותם זאת, לוקחים חברי הוועדה בחשבון גורמים שונים, לרבות:  תיעוד רפואי, הערכת תפקוד התובע, הערכות מקצועיות וחוות דעת מקצועיות. חשוב לציין שאין קביעה אוטומטית, אלא שכל מקרה נבחן לגופו, תוך התחשבות בפרטים ובנסיבות הספציפיות של האדם ושל מצבו הרפואי. 

 

כיצד להיערך לוועדה הרפואית?

 חשוב מאוד להעביר לחברי הוועדה הרפואית את מצבכם ואת הקושי שהוא מעורר אצלכם. אחוז הנכות שייקבע חשוב, בגלל שהוא משפיע על גובה הקצבה. לעתים, יכול אחוז בודד לעשות את כל ההבדל בין זכאות לקצבת נכות כללית ובין אי-זכאות לקצבה.

לכן, חשוב להתכונן לוועדה הרפואית. הנה מספר המלצות להכנה לוועדה:

  • חשוב להכין במסודר את כל הניירת הרפואית, שתומכת בקיומם של הליקויים שבגינם אתם תובעים אחוזי נכות (כולל: אבחנות, טיפולים, אישפוזים ומרשמי תרופות). 
  • חשוב להיות בקיאים בפרטים, משום שחברי הוועדה ישאלו שאלות.
  • חשוב להיות מוכנים לכך שייתכן וחברי הוועדה יחליטו לבצע בדיקה פיזית במהלכה או להפנותכם לבדיקות נוספות. 

חשוב לזכור כי קביעת אחוזי הנכות היא תהליך שיכול לקחת זמן. ההליך כולל מספר שלבים, והוא עלול להתעכב בשל סיבות שונות, כולל: חוסר זמינות של ועדות רפואיות, צורך בבדיקות נוספות, או ערעור על החלטת הוועדה. לכן, חשוב להיות סבלניים בתהליך קביעת אחוזי הנכות, ולהבין כי זהו תהליך מורכב הדורש זמן והתמדה.

 

תביעת נכות כללית עם משרד עו"ד ראובן צירלסון 

מומלץ שלא להגיש את התביעה ולהגיע לוועדה הרפואית לבדכם. כדאי מאוד להיעזר בעורך דין מומחה, שיוכל להדריך אתכם, ללוות אתכם ולסייע לכם בתהליך, כדי להבטיח שזכויותיכם ימומשו עד תום.

משרד עורכי דין ראובן צירלסון נחשב לאחד ממשרדי הבוטיק המובילים בישראל. אנו מחזיקים בניסיון רב שנים בטיפול בתיקי ביטוח לאומי, נזיקין ורשלנות רפואית. משרדנו מקפיד מאוד על מקצועיות, הגינות, שקיפות, נאמנות, דיסקרטיות וייחס אישי ואדיב לכל לקוח ושימת מטרותיו וצרכיו במרכז, לאורך כל הדרך. לפגישת ייעוץ עמנו, הנכם מוזמנים ליצור איתנו קשר במספר:  052-2123508.

מאמרים נוספים
שעשויים לעניין אותך:

-מילוי פרטים-

יעוץ ללא עלות!